Ženy v ohrožení osteoporózou

beautiful older woman smiling and standing by wall

Ženy v ohrožení osteoporózou

Osteoporóza neboli řídnutí kostí se vkrádá do života lidí – většinou žen – po padesátce. Je vhodné od určitého věku věnovat pozornost jistým signálům a nezanedbat prevenci.

Vždyť 33% žen 50+ osteoporózou trpí a to není vůbec málo. Nic vás nebolí, cítíte se plná života a najednou vaši pohodu zkomplikuje zlomenina. Může to být třeba fraktura dolního konce předloktí, která vás dovede k lékaři, kde si po sérii vyšetření (zjišťuje se množství kostního minerálu) možná vyslechnete diagnózu: “osteoporóza”.

Tato metabolická kostní choroba, při které řídne kostní tkáň, způsobuje vyšší lomivost kostí i při zcela banálním úrazu. Velice často se lámou obratle v dolní části hrudní páteře a horní části bederní páteře. Ne vždy vyvolá zlomenina typicky bolestivé příznaky a tak se k lékaři dostaví jen třetina lidí po úrazu.

U těch, kteří prodělali zlomeninu obratle, dochází k nahrbení a tudíž zmenšení postavy a navíc u jedinců s prodělanou zlomeninou je riziko dalších fraktur mnohonásobně vyšší. Po delším – nediagnostikovaném řídnutí – dochází ke zlomeninám například v krčku stehenní kosti, což vyžaduje náročnou léčbou a přináší mnohá závažná rizika.

Možná jste se vylekala, protože pravděpodobnost, že právě vy budete patřit mezi těch 33% žen, které po 50. roku věku budou osteoporózou trpět, je poměrně nezanedbatelná. Uklidněte se, zhluboka se nadechněte a vězte, že máme i lepší zprávy, než scénář zlomeného krčku. V první řadě je nutno říct, že osteoporóza se dá léčit. Ale co je mnohem důležitější – existuje prevence, která posílí vaše kosti a rizika osteoporózy i jejích negativních důsledků sníží.

Jak říká paní doktorka Markéta Kottová: „Ženy by měly vědět, jak upravit svůj životní styl už ve chvíli, kdy se jich řídnutí kostí ještě netýká.“ Dalším důležitým momentem je upozornit svého ošetřujícího lékaře na veškeré příznaky, které by mohly s osteoporózou souviset, a nechte se vyšetřit, protože, jak dodává MUDr. Kottová: „Včasná diagnóza znamená včasnou léčbu, což může eliminovat mnoho bolesti do budoucna.

Pokud to myslíte se svým zdravím opravdu vážně, začněte již dnes a pořiďte si vhodné doplňky stravy.
 

Další doporučené články:

Ženy 50+ mohou žít naplno
Váš tichý nepřítel, seznamte se…
Aby se zlomenina skvěle hojila

 

Získejte zdarma 5 tipů

pro prevenci osteoporózy

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin

Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin