Ženy 50+ mohou žít naplno

Happy elderly woman at gym

Ženy 50+ mohou žít naplno

Říká se, že život začíná po třicítce. Něco na tom bude, v tomto věku už všechny víme, co od života chtít a jak si ho užívat. Ovšem milé dámy, nikde není psáno, kdy radosti života končí a začíná utrápené stáří. Báječná zábava může začít i v padesáti, jen je dobré nepřehlédnout příznaky zákeřné osteoporózy.

Co je to vlastně osteoporóza? Říká se jí „řídnutí kostí“ a velice nenápadně až záludně se zjevuje v životě lidí kolem padesátky. Nutno dodat, že častější obětí tohoto nejfrekventovanějšího kostního onemocnění jsou ženy, a to zejména po nástupu menopauzy.

Při osteoporóze se snižuje množství kostních minerálů a organické hmoty. Následkem tohoto úbytku se zhoršuje mechanická síla kosti, což převedeno do lidového jazyka znamená „zláme se ani nevíte jak“. Osteoporózu bychom mohli nazvat „tichou epidemií“, která se bezpříznakově začne rozvíjet kolem padesátého roku věku a po šedesátce si začne vybírat svou daň v podobě nepříjemných a často opakovaných zlomenin Paní doktorka Markéta Kottová popisuje časté případy: „Vůbec nemusí jít o nějaké vysokoenergetické úrazy (pády z výšek, dopravní nehody atd.). Zlomenina může vzniknout u běžných pádů při chůzi.“ Zejména zlomeniny obratlů ne vždy provází vysoká bolestivost, tudíž se nevydáte k lékaři, kde by vás s ohledem na věk měli na osteoporózu vyšetřit. „Čím déle kosti „řídnou“ tím mohou být zlomeniny závažnější – jako třeba fraktura krčku stehenní kosti,“ dodává MUDr. Kottová.

Možná si právě říkáte: „To je tedy skvělé, jak se mám radovat ze života po padesátce, když mi hrozí osteoporóza!“ Ničeho se nebojte a začněte s prevencí. Dostatek vápníku a vitamínu D doplňte pravidelným pohybem a úpravou případné nadváhy. Pokud už se blížíte do páté dekády života, nezanedbávejte příznaky, kterými jsou bolesti páteře, nahrbení a následné „zmenšení se“ o pár centimetrů. Váš obvodní lékař by vás měl poslat ke specialistovi na vyšetření, které osteoporózu může potvrdit a na základě diagnózy i léčit.

Prvním krokem může být náš test, který odhalí míru rizika osteoporózy. Ničeho se nebojte, věk je jenom číslo a osteoporóza může být díky včasné prevenci či diagnóze jen ošklivé slovo.

Další doporučené články:

Ženy v ohrožení osteoporózou
Váš tichý nepřítel, seznamte se…
Vyměňte si role a postarejte se o maminku

Získejte zdarma 5 tipů

pro prevenci osteoporózy

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin

Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin