Váš tichý nepřítel, seznamte se…

Daughter hug her senior mother. Care and support concept

Váš tichý nepřítel, seznamte se…

Mezi námi děvčaty by se mělo mluvit o osteoporóze. Co si pod tím zlověstným slovem představit? Osteoporóza je lidově řečeno „řídnutí kostí“. Tichý nepřítel, který se nenápadně vkrádá do života lidí – většinou žen –  po padesátce. Je přinejmenším vhodné od určitého věku věnovat pozornost jistým signálům a nezanedbat prevenci.

Nic vás nebolí, cítíte se fajn, máte chuť do života a najednou…křup…zlomenina! Může jít například o zlomeninu dolního konce předloktí, která vás dovede k lékaři, kde si po sérii vyšetření (zjišťuje se množství kostního minerálu) možná vyslechnete diagnózu: osteoporóza.

Tato metabolická kostní choroba, při které řídne kostní tkáň, způsobuje vysokou lomivost kostí i při zcela banálním úrazu.Velice často se lámou obratle v dolní části hrudní páteře a horní části bederní páteře. Ne vždy vyvolá zlomenina typicky bolestivé příznaky a tak se k lékaři dostaví jen třetina lidí po úrazu.

U těch, kteří prodělali zlomeninu obratle, dochází k nahrbení a tudíž zmenšení postavy a navíc u jedinců s prodělanou zlomeninou je riziko dalších fraktur mnohonásobně vyšší.

Po delším – nediagnostikovaném řídnutí – dochází ke zlomeninám například v krčku stehenní kosti, což vyžaduje náročnou léčbou a přináší mnohá závažná rizika.Možná jste právě propadla panice, protože šance, že právě vy budete patřit mezi těch 50%, kteří po 50. roku věku budou osteoporózou trpět, je poměrně vysoká.

Uklidněte se, zhluboka se nadechněte a vězte, že máme i lepší zprávy, než scénář zlomeného krčku. V první řadě je nutno říct, že osteoporóza se dá léčit. Ale co je mnohem důležitější – existuje prevence, která posílí vaše kosti a rizika osteoporózy i jejích negativních důsledků sníží. Jak říká paní doktorka Markéta Kottová: „Ženy by měly vědět, jak upravit svůj životní styl už ve chvíli, kdy se jich řídnutí kostí ještě netýká.“

Proto máme pro vás, ale i vaše přítelkyně, maminky, tetičky a další ženy v okolí test, díky kterému můžete zjistit, zda vám osteoporóza hrozí. „Na základě rizik by se pak mladší ženy měly začít věnovat prevenci a ty starší zvážit vyšetření pro případnou včasnou léčbu,“ dodává MUDr. Kottová.

Ničeho se nebojte a otestujte se, protože to vás  – na rozdíl od zlomenin – bolet nebude.

Začít s prevencí můžete již dnes, a to třeba zakoupením vhodných potravinových doplňků stravy.

Další doporučené články:

Ženy v ohrožení osteoporózou
Ženy 50+ mohou žít naplno
Vyměňte si role a postarejte se o maminku

Získejte zdarma 5 tipů

pro prevenci osteoporózy

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin

Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin