Vyměňte si role a postarejte se o maminku

Woman embracing senior mother

Vyměňte si role a postarejte se o maminku

Rodiče jsou našimi ochránci a pečovateli od narození. Maminky dokonce ještě před ním. Každý správný potomek by se měl o rodiče začít starat, když už to sami nezvládají. A o maminky ještě dřív!

Věděli jste, že možná právě vaší mamince hrozí osteoporóza? Vezměte prevenci do svých rukou.
Možná si matně vzpomenete, že vaše babička či prababička ve stáří trpěla na časté zlomeniny. Třeba měla i tu hodně závažnou-frakturu krčku stehenní kosti, která je strašákem seniorského věku. Je možné, že trpěly osteoporózou. Paní doktorka Markéta Kottová popisuje osteoporózu takto: „Jedná se o metabolické onemocnění kostí, manifestující se řídnutím kostní tkáně.

Projevuje se zvýšenou lomivostí kostí, bolestmi zad či snížením tělesné výšky a celkovým nahrbením postavy“. Pokud jste si vybavili, že některým ze symptomů trpěly vaše babičky či jiné „předkyně“ je z genetického hlediska pravděpodobné, že osteoporóza číhá i na další generaci. Jenomže, znáte maminky!

Dost často nad vlastním trápením mávnou rukou a svoje zdravotní obtíže bagatelizují. Ovšem, jak dodává MUDr. Kottová: „Jsou to právě ženy, u nichž je riziko řídnutí kostí mnohem vyšší než u mužů a to již od počátku menopauzy.“

​Záludnost osteoporózy spočívá v tom, že mnohé příznaky jsou přehlédnutelné a reálná diagnóza je nakonec provedena až v pokročilém stádiu nemoci, která se projevuje opakovanými zlomeninami různé závažnosti.
Co tedy můžete pro svou mámu udělat? Nejprve si popovídejte. Zeptejte se jí na výše zmíněné příznaky a doporučte, aby vše konzultovala se svým obvodním lékařem, který ji případně pošle ke specialistovi. Ničeho se neobávejte, osteoporóza je léčitelná, a dá se jí předcházet prevencí. I o možnostech profylaxe se dají zahrnout do péče o maminčino zdraví a spokojenost – co takhle ji vzít na jógu a místo bonboniéry koupit vhodný potravinový doplněk?

Úplně prvním krokem by měl být náš test, který zhodnotí míru rizika osteoporózy. Když se začnete starat o vlastní rodiče s předstihem, určitě jim prodloužíte a zkvalitníte celý seniorský věk.

Lámete si pokaždé hlavu s vhodným dárkem pro maminku nebo babičku? Darujte to nejcennější,-zdraví. Tipy na krásný dárek najdete zde.

Další doporučené články:

Ženy v ohrožení osteoporózou
Váš tichý nepřítel, seznamte se…
Ženy 50+ mohou žít naplno

Získejte zdarma 5 tipů

pro prevenci osteoporózy

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin

Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin