Poradna

Zajímá vás cokoli související s problematikou osteoporózy? Zeptejte se našeho specialisty.

Přidat dotaz

Přidat dotaz do poradny

Odpovědi na vaše dotazy

Jana
Přidáno: 1. 4. 2019

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi osteoporózou a osteopenií?
Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď
MUDr. Markéta Kottová
Fakultní nemocnice Plzeň

Osteopenie je termín, který značí úbytek množství kostní tkáně obecně. Osteoporosa je jakousi jeho podmnožinou s konkrétním dodatkem, že jde o normálně mineralizovanou kost, to znamená kost, která je ve svém prapůvodu zcela normální, s normálním množstvím minerálů a dalších složek kosti.

D. Kovářová
Přidáno: 31. 3. 2019

Dobrý den, zjistili mi začínající osteoporózu páteře. Dostala jsem na to kapky Vigantol. Můžu k tomu užívat jiné vitamíny – vápník a vitamin D?
Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď
MUDr. Markéta Kottová
Fakultní nemocnice Plzeň

Kapky Vigantol jsou samy o sobě vitaminem D, takže další užívání vitaminu D či doplňků stravy s kombinací s vit D k tomuto léku je nadbytečné. Bez předchozí domluvy s Vaším lékařem o jednotlivém léku bych  toto v kombinaci nedoporučovala. Vápník je samozřejmě  přidat možné a s Vigantolem v kombinaci při kostních problémech typu osetoporosy, stavu po zlomeninách naopak prospěšné.

Petra Beničová
Přidáno: 31. 3. 2019

Dobrý den, moje maminka měla osteoporózu a já jsem právě po přechodu. Tak si myslím, že bych to měla podchytit. Kam bych měla zajít na vyšetření?
Děkuji.

Zobrazit odpověď
MUDr. Markéta Kottová
Fakultní nemocnice Plzeň

Milá Petro, děkujeme za otázku. Je určitě dobře, že dbáte na prevenci. Zvažte proto konzultaci se svým praktickým lékařem. Ten Vám následně může doporučit osteodenzitometrické vyšetření na pracovišti, které pak vyhodnotí vaše riziko a doporučí Vám další postup.

Získejte zdarma 5 tipů

pro prevenci osteoporózy

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin

Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin