Co je osteoporóza?

Senior woman with her physiotherapist

Co je osteoporóza?

Osteoporóza neboli řídnutí kostí způsobuje, že jsou kosti křehčí a zlomí se mnohem snáze než kosti zdravé. K osteoporóze dochází ztrátou vápníku a dalších minerálů.

Osteoporóza způsobuje zlomeniny

Člověku s touto metabolickou chorobou kostí stačí jen nepatrný náraz či pád a zlomenina je tu. Osteoporóza se většinou týká kyčlí, páteřních obratlů a kostí v zápěstí. Zlomeniny obratlů vedou k nahrbení postavy a tudíž i snížení výšky postavy, což bývá jeden z varovných signálů. Osteoporózu totiž obvykle nedoprovázejí žádné příznaky až do momentu, kdy začne docházet k opakovaným zlomeninám. Pro svou „bezpříznakovost“ je osteoporóza nazývána „tichým zlodějem“.

Vyšetřit by se měli nechat všichni, kteří po 50. roku prodělali opakované nízkotraumatické zlomeniny. Vyšetření, na rozdíl od následků osteoporózy nebolí. Zásadní je však prevence. Nezanedbejte ji a vaše kosti vám budou vděčné.

Stop opakovaným zlomeninám

Riziko budoucích fraktur se zvyšuje s každou další zlomeninou. Ženy, které utrpěly zlomeninu obratle, jsou 4x náchylnější k opakování zlomeniny. Proto je nezbytné osteoporózu včas diagnostikovat a léčit, aby se těmto zlomeninám zamezilo.

Statistiky

​Osteoporózou trpí celosvětově 7–8 procent populace, i proto se toto metabolické onemocnění zařadilo mezi civilizační choroby. Navíc se odhaduje, že do roku 2050 vroste kvůli rostoucímu průměrnému věku počet pacientů s osteoporózou více než 2,4krát u žen a 3,1krát u mužů.

Získejte zdarma 5 tipů

pro prevenci osteoporózy

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin

Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin