Moře a jeho plody vás hodí do pohody

waters-3084503_1280

Moře a jeho plody vás hodí do pohody

A je to tady! Čas prázdnin, kdy většina z nás vyráží na zaslouženou dovolenou. Někdo preferuje klid na chalupě v české či moravské krajině, jiný se zase opájí výhledem z horských štítů domácích nebo zahraničních. Ovšem pro většinu z prázdninových cestovatelů je klíčovým slovem moře.

Moře je něco, co nám v naší blahobytné krajině chybí. Máme rybníky, řeky, jezera, potůčky a struhy, ale moře je zásadním nedostatkem. Nevadí, sedáme do aut a letadel a posouváme se na jih respektive jihozápad nebo jihovýchod a těšíme se na pláže písčité či kamenité. Nepohrdneme ani severem, jehož břehy jsou rovněž omývány slanou vodou.

Pohled do modři oceánu či moře je přímo zázračně uklidňující a mořský vzduch je blahodárný – slaný, vlhký a plný minerálů. Zejména astmatici a ekzematici se z pobytů na plážích vrací jako znovuzrození. Není nad to se nadechnout v místech, kde se v povětší vyskytuje nízké množství prachových částic a roztočů. Tímto místem jsou právě přímořská letoviska, a pokud zde setrváte alespoň dva týdny, zanechá to značný efekt na vašem zdraví včetně pročištěných sliznic a rozpuštěných hlenů v průduškách. 

Minerální koktejl sodíku, hořčíku, jódu a bromu v mořských vlnách dokonale regeneruje pokořku, hojí rány, má antibakteriální účinky a pečuje o lupénku a atopický ekzém. Tím ovšem příznivý vliv moře na naše zdraví nekončí – i lidé trpící bolestí svalů a nemocemi kloubů si přijdou na své. Ženských nemocí jmenovitě různých mykóz, které hrozí při koupání v bazénech, se u moře rozhodně obávat nemusíte.

V neposlední řadě je nutné zmírnit nepříjemné řídnutí kostí čili osteoporózu, proti které je nutné bojovat dostatečným přísunem vápníku, vitamínu D a vhodným pohybem. Pravidelné procházky po nábřeží a plážích a k tomu plavání v mořské vodě jsou tím pravým. Vitamín D pak načerpáte nejen ze slunce, ale hlavně mořských ryb a plodů, které si budete vychutnávat dle krajových receptů, podle toho, do jaké země se za relaxačním a ozdravným pobytem chystáte.

Tak si vychutnejte pobyt u moře a vše, zdravé, co nabízí.

Další doporučené články:

Košík plný vápníku
Křehké skořápky pro pevné kosti
Přechodem s nadhledem

Získejte zdarma 5 tipů

pro prevenci osteoporózy

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin

Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Infografika

Užitečný pomocník pro nákup potravin